Jakub Porada

Urodził się w 30 września 1969 r. w Kielcach. Dziennikarz z wykształcenia i zawodu, podróżnik, aktor scen muzycznych, wykładowca, muzyk, trener medialny. Nie boi się żadnej pracy: był prezenterem w TVP Katowice, serwisantem w Radiu Plus, recenzentem w „Cinema Press Video”, kierował największa wypożyczalnią wideo w Polsce, harował również na zmywaku w Londynie.

Od 2001 r. pracuje w TVN24, a od 2012 r. także w TTV, gdzie powadzi codzienny serwis „Express”. Jest autorem i prowadzącym programu „Pokaż nam świat” w TVN24 BiS oraz „Polska na weekend” w TVN24. Od 2019 r. tworzy podróżniczy cykl „Porada na weekend” w Travel Channel.

Ponadto zajmuje się prowadzeniem warsztatów i szkoleń medialnych. Jest autorem siedmiu książek, w tym czterech podróżniczych: „Porada da radę. Tanie latanie” (2014), „Polska da radę. Przewodnik osobisty” (2015), „Porada na Europę. Tanie podróżowanie” (2016) i „Porada na Europę 2. Tanie podróżowanie” (2018).

Zadeklarowany miłośnik tanich podróży i korzyści z nich płynących. Pasjonat historii, geografii i literatury. Udowadnia, że dzięki wyprawom można zrozumieć świat, a w książkach i na spotkaniach autorskich przekonuje, że podróże są dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i grubość portfela.

 

 

 

 

Porady Jakuba Porady w Radzyniu

Dziennikarz z wykształcenia i zawodu, podróżnik, aktor scen muzycznych, wykładowca, muzyk i trener medialny Jakub Porada odwiedzi Radzyń. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 22 września, w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. O godz. 16.00 Jakub Porada odsłoni swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników, o 17.00 spotka się z mieszkańcami w pałacu Potockich (wejście od dziedzińca). Wstęp wolny.

 

 

– Jakub Porada jest zadeklarowanym miłośnikiem tanich podróży i korzyści z nich płynących. Pasjonuje się historią, geografią i literaturą. Udowadnia, że dzięki wyprawom można zrozumieć świat, a w książkach i na spotkaniach autorskich przekonuje, że podróże są dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i grubość portfela – powiedział nam Robert Mazurek, na zaproszenie którego podróżnik przyjedzie do Radzynia. Okazją do spotkania z Jakubem Porada będą jego książki pt. „Porada na Europę. Tanie podróżowanie”.

Jakub Porada urodził się w 30 września 1969 r. w Kielcach. Od 2001 r. pracuje w TVN24, a od 2012 r. także w TTV, gdzie powadzi codzienny serwis „Express”. Jest autorem i prowadzącym programu „Pokaż nam świat” w TVN24 BiS oraz „Polska na weekend” w TVN24. Od 2019 r. tworzy podróżniczy cykl „Porada na weekend” w Travel Channel. Ponadto zajmuje się prowadzeniem warsztatów i szkoleń medialnych. Jest autorem siedmiu książek, w tym czterech podróżniczych: „Porada da radę. Tanie latanie” (2014), „Polska da radę. Przewodnik osobisty” (2015), „Porada na Europę. Tanie podróżowanie” (2016) i „Porada na Europę 2. Tanie podróżowanie” (2018).

Na 29. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” i Radzyński Ośrodek Kultury. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad wydarzeniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat” oraz portal „Kocham Radzyń Podlaski”.

 

Data publikacji: 22.07.2019 r.

 

 

Rady nie od parady, czyli Jakuba Porady o podróżach słów kilka...

22 września w Radzyniu odbyło się niezwykle interesujące wydarzenie. W ramach 29. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” Jakub Porada odsłonił swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników, a następnie w pałacu Potockich licznie zgromadzona publiczność obejrzała krótkie filmiki oraz wysłuchała opowiadań z podróży. Globtrotter udowadniał, że można dotrzeć w wiele bardzo ciekawych miejsc na świecie za niewielkie pieniądze.

 

 

Podczas krótkiej uroczystości na Skwerze Podróżników Jakub Porada – „zadeklarowany amator tanich podróży” zapowiedział dwa najważniejsze tematy spotkania: podróże są dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek i zasobność portfela oraz podróżować warto, bo dzięki wyprawom można lepiej zrozumieć świat.

Na spotkaniu w radzyńskim pałacu Potockich przekonywał, że każda podróż może być wartościowa i ciekawa, bez względu na to, czy jest to wyprawa do miejsc odległych i egzotycznych, czy w „odwiedziny do rodziny”. – Niezależnie czy daleko podróżuję np. do Zanzibaru, czy blisko – jak do Radzynia – poznaję coś nowego, ciekawego – mówił. Poza tym wskazał, że gdy jedziemy do odległego, egzotycznego kraju, wydaje nam się intrygujące to, co dla tamtejszych mieszkańców jest ich codziennością, tak jak nasza codzienność jest intrygująca dla przybyszów. – Odwiedziny u rodziny mogą być tak interesujące jak podróż do New Delhi, na zasadzie: „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” – spuentował.

Radził, by postawić na jakość, nie na ilość. Nie chodzi o to, by „zaliczyć” jak najwięcej miejsc, ale z każdej podróży wynieść jak najwięcej. – W Polsce mamy 940 miast, gdybyśmy każdemu poświęcili dzień na ich poznanie musielibyśmy poświęcić 2,5 roku, na zwiedzenie miast w ok. 220 państwach dostępnych dla turystów – 300-400 lat – wyliczał. Więc trzeba wybrać, „ogarnąć, ile się da”. Nie jest to łatwe, wiele osób woli bez wysiłku wybrać standardy: Krupówki w Zakopanem albo molo w Sopocie, a tymczasem jest wiele ciekawych, intrygujących miejsc, o których mało wiemy. Jako przykład podał Radzyń, którego pięknem zabytków był zaskoczony. – W Radzyniu jeszcze nie byłem, a tu takie wspaniałości – mówił Jakub Porada. Wymieniał też Koryciny – wieś pod Siemiatyczami, gdzie po raz pierwszy doił krowę, zobaczył największą w Europie kolekcję ziół. Niezwykłym przeżyciem okazał się lot balonem. W okolicach Hajnówki podziwiał kolorowe, bogato zdobione chaty, wśród innych atrakcji wymienił wioskę fińską w Karpatach. Swoje słowa ilustrował fragmentami filmów zrealizowanych na potrzeby programu „Porada na weekend” prowadzonego przez podróżnika w Travel Channel.

Ażeby jak najwięcej z podróży wynieść wiedzy i przeżyć, radził wcześniejsze poznanie regionu, miasta, do którego mamy zamiar się udać, jego historii, zabytków, innych ciekawostek. – To nie wymaga nakładów finansowych, wystarczy przejrzeć internet – przekonywał podróżnik. – Jeśli nie mamy takiej wiedzy wiele ciekawych miejsc można przeoczyć. Przytoczył przykład: – Gdy jedziemy z Gdańska, mijamy pole, na które możemy nie zwrócić uwagi, a to przecież Grunwald – miejsce wielkiej, historycznej bitwy. Gdy w Anglii znajdziemy się na Stonehenge – możemy potraktować je jako dziwnie ułożone kamienie, a to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, o ciekawych interpretacjach jej powstania i znaczenia. Przytoczył jeszcze inny przykład: – W Dublinie jest najstarszy na świecie pub – powstał, gdy na  naszych ziemiach Chrobry organizował swoje drużyny.

Jeżeli chcemy udać się za granicę – przede wszystkim wskazywał, że można tanio podróżować. – Z każdą zasobnością portfela można sobie dać radę. Wydatek zależy od tego, ile chcemy na daną podróż przeznaczyć i zgodnie z tym wybieramy warunki skromne albo luksusowe: namiot albo 5-gwiazdkowy hotel. Bilety lotnicze są dostępne nawet za złotówkę, a za ok. 80 zł można odbywać podróże samolotem trwające do 3 godzin – a w tym czasie można dolecieć do Włoch, Hiszpanii, Francji, do krajów skandynawskich. Dla przykładu: jeśli pierwszego listopada bilet kosztuje 750 zł, 2 listopada już tylko 200 zł, a 3 – jedynie 78, takim samym samolotem i na tę samą odległość. – Potrzeba nieco wysiłku i wprawy, doświadczenia i powtarzalności, by znaleźć bilety za takie oferty – podkreślił. Podróżnik instruował krok po kroku, jak je odnaleźć w wyszukiwarkach.

Drugą sprawą jest koszt noclegów – tu również polecił wyszukiwarki, gdzie można znaleźć miejsca na różną zasobność portfela. – Ale można urządzić sobie jednodniową wyprawę za kilkadziesiąt złotych – dodał.

Jakub Porada dawał też porady dotyczące bagażu. – Najpraktyczniejsze na krótkie, kilkudniowe podróże są miękkie plecaki o pojemności ok. 30 litrów, z wieloma przegródkami. Wtedy nie ma problemów w przejściach, można je trzymać ze sobą w samolocie i nie płaci się dodatkowo za bagaż.

Warto też wiedzieć, że np. w Wielkiej Brytanii dostęp do wysokiej kultury jest bezpłatny, najważniejsze muzea są za free – dodał J. Porada.

Podróżnik przytoczył też wiele ciekawostek, mówił o oryginalnych formach podróżowania. Wspominał spotkanie z mieszkańcem Zanzibaru, który nauczył się języka polskiego, oglądając dwa filmy: „Jak rozpętałem II wojnę światową” oraz „Dzień świra”. Poznał m.in. mieszkańca Siemiatycz, który w trzy miesiące z małym plecaczkiem dojechał do stolicy Chin – Pekinu na... hulajnodze. – Dał radę, można kombinować. Rozmawiał z „parą wariatów” Krzysztofem Kaczmarkiem i jego córką Pamelą, którzy wyspecjalizowali się w chodzeniu po linie rozpiętej na wysokości 120-140 m między górami. – Najważniejsza jest równowaga i patrzenie przed siebie – instruują ciekawych. Radził też, by wykorzystywać różnice cen, kosztów życia. Przytoczył przykład kolegi, który w Warszawie wynajmuje kawalerkę za ok. 2000 zł i za to może luksusowo mieszkać w Afryce.

Czy warto podróżować? Na pewno tak: podróże zaspokajają naszą ciekawość świata, kształcą, motywują do nauki języków („można mieć audiobooki ze sobą, słuchać po drodze”), ułatwiają nam pokonywane stereotypów w myśleniu o innych. – Mamy stereotypowe wyobrażenia o danych miejscach, podróżowanie sprawia, że otwierają nam się klapki w głowach, wiedza się poszerza, nie widzimy świata przez pryzmat stereotypu – mówił Jakub Porada.

Na zakończenie za spotkanie podziękował Jakubowi Poradzie burmistrz Jerzy Rębek, który – już tradycyjnie – wręczył podróżnikowi karykaturę autorstwa Przemysława Krupskiego.

Jakub Porada urodził się w 30 września 1969 r. w Kielcach. Od 2001 r. pracuje w TVN24, a od 2012 r. także w TTV, gdzie powadzi codzienny serwis „Express”. Jest autorem i prowadzącym programu „Pokaż nam świat” w TVN24 BiS oraz „Polska na weekend” w TVN24. Od 2019 r. tworzy podróżniczy cykl „Porada na weekend” w Travel Channel. Ponadto zajmuje się prowadzeniem warsztatów i szkoleń medialnych. Jest autorem siedmiu książek, w tym czterech podróżniczych: „Porada da radę. Tanie latanie” (2014), „Polska da radę. Przewodnik osobisty” (2015), „Porada na Europę. Tanie podróżowanie” (2016) i „Porada na Europę 2. Tanie podróżowanie” (2018).

Na 29. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” i Radzyński Ośrodek Kultury. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad wydarzeniem sprawował ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat” oraz portal „Kocham Radzyń Podlaski”. Więcej informacji o spotkaniu dostępnych jest na www.podroznik-radzyn.pl

Anna Wasak

 

 

Data publikacji: 3.10.2019 r.

 

 

DSC_0010
DSC_0018
DSC_0031
DSC_0032
DSC_0036
DSC_0042
DSC_0047
DSC_0054
DSC_0060
DSC_0067
DSC_0090
DSC_0096
DSC_0100
DSC_0101
DSC_0108
DSC_0125
DSC_0127
DSC_0131
DSC_0133
DSC_0135
DSC_0143
DSC_0151
DSC_0157
DSC_0160
DSC_0161
DSC_0169
DSC_0176
DSC_0179
DSC_0184
DSC_0187
DSC_0189
DSC_0191
DSC_0194
DSC_0196
DSC_0198
DSC_0201
DSC_0204
DSC_0206
DSC_0220
DSC_0224
DSC_0230
DSC_0238
DSC_0242
DSC_0248
DSC_0261
DSC_0287
DSC_0297
DSC_0300
DSC_0302
DSC_0303
DSC_0304
DSC_0305
DSC_0308
DSC_0312
DSC_0315
DSC_0322
DSC_0327
DSC_0329
DSC_0332
DSC_0333
DSC_0334
DSC_0335
DSC_0338
DSC_0340
DSC_0341
DSC_0342
DSC_0343
DSC_0344
DSC_0345
DSC_0347
DSC_0350
DSC_0351
DSC_0353
DSC_0357
DSC_0358
DSC_0360
DSC_0363
DSC_0366
DSC_0369
DSC_0371
DSC_0386
DSC_0395
DSC_0398
DSC_0400
DSC_0403
DSC_0405
DSC_0410
DSC_0414
DSC_0423
DSC_0425

 

 

 

 

„Porada na Europę 2. Tanie podróżowanie”

Rok wydania: 2018

 

 

Brakuje ci czasu na dłuższy urlop? Proponuję city breaki, czyli mikropodróże, a dokładnie dziesięć wypadów – kilkudniowych, weekendowych oraz krótkich jednodniówek. Możesz je zaplanować w dowolnym momencie i bez dużego budżetu. Podpowiem ci, jak to zrobić, bo dobry plan to podstawa udanej podróży. Zrób pierwszy krok, a reszta pójdzie jak z płatka.

Tym razem zwiedzanie łączę z rekreacją: biegam wzdłuż hiszpańskiej plaży, uprawiam trekking w Szkocji i kąpię się w basenach w Rejkiawiku. W każdej podróży znajduję czas na zabytki i konsumpcję, na muzykę i ruch. Udowadniam, że można doświadczać wspaniałości świata niezależnie od wieku, pory roku i grubości portfela. Pamiętaj: nie ma miejsc niewartych uwagi, a każda podróż dostarczy ci bezcennych wrażeń. Pakuj się więc i planuj wyjazd.

Źródło: http://www.national-geographic.pl/

 

„Porada na Europę. Tanie podróżowanie”

Rok wydania: 2016

 

 

Myślisz o urlopie? Wykorzystuj weekendy i każdy wolny dzień. Podpowiem ci, jak to zrobić. Barcelona, Brighton czy Liverpool? A może morawska Toskania albo węgierska puszta? Wystarczy poszukać w sieci biletów albo usiąść za kółkiem. Każdy sposób jest dobry, by poznać nowe miejsca i ludzi.

Podobno przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się rozsądek. Myślę, że wzajemnie się one uzupełniają. Przekonaj się, że podróżowanie daje możliwość lepszego zrozumienia Polski i świata; radość z nauki historii, geografii oraz poznawania ludzi i języków obcych. Najważniejsze jest jednak coś, czego nie da się kupić ani nauczyć: radość życia. Jest bezcenna. Za inne rzeczy zapłacisz kartą.

Źródło: http://www.national-geographic.pl/

 

„Polska da radę. Przewodnik osobisty”

Rok wydania: 2015

 

 

Poznaj kulturalne oblicze Poznania, wybierz się na dansing w Świnoujściu, poczuj magię Beskidów, spotkaj łosia w dolinie Biebrzy i odwiedź dolnośląską Loarę.

Dziesięć weekendowych wypadów w ciekawe zakątki naszego kraju widzianych okiem Jakuba Porady, specjalisty od taniego podróżowania. To osobisty przewodnik po znanych turystycznych szlakach i mniej popularnych zakątkach kraju. Podróżuj tanio i często, odkrywaj, poznawaj, inspiruj siebie i innych.

Źródło: http://www.pascal.pl/

 

„Porada da radę. Tanie latanie”

Rok wydania: 2014

 

 

Urlop możesz mieć co tydzień, a Europa jest tańsza, niż ci się wydaje.

Nadchodzi weekend i nie wiesz, dokąd pojechać? Boisz się korków na polskich drogach, kolejek po gofra nad morzem, lub przepychanek po oscypka w górach?

Uwolnij wyobraźnię, obudź marzenia i ruszaj!

Wybierz się w sobotę do magicznego Budapesztu, w którym zjesz lokalne smakołyki za 15 złotych!

W niedzielę leć do majestatycznego Rzymu za jedyne kilkadziesiąt złotych!

Zwiedź za darmo Pałac Branickich w Białymstoku, a jeśli nadal będzie ci brakowało kulturalnych doznań, wybierz się do British Museum i nie płać za bilety wstępu!

Znudzony zwiedzaniem? Śmiało udaj się na zakupy do Mediolanu w cenie połączenia PKP do Radomia.

Z tą książką zwiedzicie cały świat za naprawdę niewielkie pieniądze!

Źródło: http://www.pascal.pl/