Mirosław Wlekły

„Jadą Haliki przez Ameryki”

Rok wydania: 2022

 

 

180 tysięcy kilometrów przygody. Taką wyprawę mógł wymyślić tylko ktoś, kto podróżowaniu oddał całe serce!

Toni Halik nie przestaje fascynować dzieci i dorosłych! Tym razem z żoną Pieret i psem Łolim ruszają w niezwykłą podróż przez obie Ameryki. Mają do pokonania trasę z Argentyny aż na Alaskę i z powrotem. Oczywiście, co i rusz wpakowują się w kłopoty albo to kłopoty wpakowują się prosto na nich. Po drodze Toni i Pieret muszą choćby rozwiązać tajemnicę wulkanu, napoić „żebrzące drzewo”, uratować przed pumą zwierzęta w schronisku, pokonać autem przepaść i uciec przed bandytami. A to dopiero początek największej przygody ich życia, jaka czeka ich w Stanach Zjednoczonych. Przygody o imieniu... Ozana.

Po sukcesie książki „Przygoda dzika Toniego Halika” Mirosław Wlekły opowiada o dalszych losach słynnego podróżnika. W tworzeniu książki pomogły dzieci autora, które pokochały zakręconego Toniego, kiedy ich tata pisał jego bestsellerową biografię dla dorosłych „Tu byłem. Tony Halik”.

Tryskające kolorami i energią ilustracje, dzięki którym możemy towarzyszyć Halikom w podróży, namalowała Magdalena Kozieł-Nowak.

Źródło: https://kulturalnysklep.pl/

 

„Przygoda dzika Toniego Halika”

Rok wydania: 2021

 

 

Tony Halik – kto o nim nie słyszał? Tym razem również najmłodsi będą mieli okazję poznać przygody tego znanego polskiego podróżnika, dziennikarza i pisarza – a to wszystko za sprawą książki „Przygoda dzika Toniego Halika” autorstwa Mirosława Wlekłego z pięknymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak.

Tony Halik od najmłodszych lat marzył, aby zostać Indianinem. Jednak nikt nie traktował jego planów poważnie. Dorosłym jawiły się one jako dziecięca zachcianka, nic więcej. Tymczasem chłopiec dorastał, a marzenie, zamiast zanikać, kiełkowało w jego umyśle i po latach zaowocowało pełną niezapomnianych przygód wyprawą po tropikalnej brazylijskiej puszczy w poszukiwaniu indiańskich plemion.

Tony Halik rozgłos zyskał jako obywatel świata, nieustraszony, łaknący wciąż nowych przygód, niestroniący od niebezpieczeństw. Wraz z Elżbietą Dzikowską prowadził cieszący się dużym uznaniem program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. Reporter Mirosław Wlekły uczynił go bohaterem swojej książki pt. „Tu byłem. Tony Halik”. Powstał również film dokumentalny przybliżający jego postać. Dzięki książce „Przygody dzika Toniego Halika” także dzieci mają okazję zapoznać się z perypetiami podróżnika.

Źródło: https://kulturalnysklep.pl/

 

„Tu byłem. Tony Halik”

Rok wydania: 2017

 

 

Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść.

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc. Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść.

Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie „Pieprz i wanilia”, tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale tak naprawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź – w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce – znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów – Mirosław Wlekły.

Źródło: https://kulturalnysklep.pl/