Podróżnik, pasjonat wypraw zagranicznych m.in. do Argentyny i Egiptu.
Podróżnik, pasjonat wypraw zagranicznych m.in. do Argentyny i Egiptu.
W piątek 17 listopada Radzyński Ośrodek Kultury odwiedzi podróżnik Mateusz Chołody, który dla uczniów szkół podstawowych poprowadzi lekcje edukacyjne o Argentynie i Egipcie. Wydarzenie odbędzie się w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.
„Opowieść o Argentynie” zaadresowana jest do uczniów z klas I-III. Podczas niej Mateusz Chołody przybliży najważniejsze informacje dotyczące tego państwa, m.in. położenie geograficzne, historię, klimat, świat roślin i zwierząt, legendy, zabytki oraz kulturę. Opowie też o swoich wrażeniach i przeżyciach z wypraw do Argentyny. Na pewno duże zainteresowanie wzbudzą przywiezione przez podróżnika pamiątki, będą też ciekawe filmiki oraz możliwość zatańczenia z tanga. Początek spotkania o godz. 9.00 w sali widowiskowo-kinowej ROK (ul. Jana Pawła II 4).
„Kraina nad wielkim Nilem” to temat lekcji przeznaczonej dla klas IV-VIII. Tutaj podróżnik przybliży uczniom Egipt od czasów starożytnych po współczesne. W niezwykle barwnej opowieści wykorzysta zdjęcia i filmy wykonane podczas podróży na kontynent afrykański. Będzie też można zobaczyć stroje, ozdoby i dekoracje egipskie. Z pewnością spotkanie z Mateuszem Chołody będzie ciekawą lekcją historii i geografii. Początek o godz. 11.00.
Bilet wstępu na spotkanie wynosi 10 zł od osoby (nauczyciele i opiekunowie grup szkolnych bezpłatnie). Informacje dodatkowe i zapisy przyjmowane są do 13 listopada (poniedziałek) pod nr tel. 606-234-320.
Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zapraszają Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął magazyn „Kontynenty”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy.
Data publikacji: 30.10.2023 r.
O tym, że podróże kształcą i inspirują, przekonali się uczniowie radzyńskich szkół, których na wyprawę do Argentyny i Egiptu zabrał Mateusz Chołody. Była to ciekawa lekcja nie tylko geografii, ale też historii i kulturoznawstwa.
Wydarzenie odbyło się 17 listopada 2023 roku w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Pierwsza część pn. „Opowieść o Argentynie” zaadresowana była do dzieci z klas I-III. Druga – „Kraina nad wielkim Nilem” – do uczniów klas IV-VIII. Wizyta podróżnika stała się doskonałą okazją do poznania kultur, kuchni, a także tradycji tych krajów. A wszystko w formie ciekawej i pełnej humoru opowieści.
Ojczyzna papieża Franciszka i tanga
– Jako podróżnik lubię wyzwania. Wybrałem Argentynę, bo przebywał tam na misji mój znajomy – o. Łukasz. Ale przede wszystkim chciałem, by było to wyjątkowe miejsce, ponieważ planowaliśmy z żoną podróż poślubną – tak Mateusz Chołody zaczął swoją opowieść o ojczyźnie papieża Franciszka, tanga, a także kraju, w którym piłka nożna jest niemal religią. Przyznał też, że podróż ta była wyjątkowa także z innego powodu: miał zawieźć do Argentyny ważące prawie 24 kg tabernakulum. Misja zakończyła się sukcesem.
Na początku spotkania podróżnik zaprosił najmłodszych do zmierzenia odległości między Krakowem a argentyńską stolicą Buenos Aires. Dzieci dowiedziały się, że miasta te dzieli 12 tys. km, a Argentyna, ósmy co do wielkości kraj na świecie, jest dziewięć razy większa od Polski. Przybliżając historię powstania Argentyny, pasjonat zagranicznych wypraw opowiadał o kolonizacji Ameryki Południowej i pierwszych mieszkańcach – Indianach, którzy nie chcieli podporządkować się hiszpańskiej dominacji. – Kiedy zaczęli przegrywać z Hiszpanami, zaczęli rozgłaszać, że gdzieś na kontynencie znajdują się srebrne góry. Opowiadali to po to, by kolonizatorzy przestali strzelać i walczyć, tylko szli szukać srebra. A ponieważ z języka łacińskiego srebro to argentum, tak powstała nazwa tego kraju. Jednak najpierw była to kolonia hiszpańska. Hiszpanie zakładali tam rodziny, osiedlali się i w pewnym momencie społeczność ta zapragnęła mieć własną ojczyznę. Wreszcie 9 lipca 1816 roku ogłoszono niepodległość Argentyny – przypomniał podróżnik.
Boca es nuestro grito de amor
Opowiadał też o najciekawszych miejscach i zabytkach, jakie zwiedził. A były to: tętniące życiem Buenos Aires; pochodzące z XVII wieku i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruiny jezuickiej misji św. Ignacego; cmentarz Recoleta z zabytkowymi kryptami, gdzie pochowani są wybitni Argentyńczycy; pomnik poległych żołnierzy w wojnie o Falklandy w 1982 roku, w której zginęło m.in. około 100 Polaków; zjawiskowe wodospady Iguazu określane jako argentyński cud natury.
Gość „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zabrał też najmłodszych radzynian do najbardziej kolorowej dzielnicy Buenos Aires. To La Boca, gdzie znajduje się stadion argentyńskiej drużyny Boca Juniors, w którym pierwsze piłkarskie kroki stawiał Diego Maradona. Honorowym członkiem tego sportowego klubu jest papież Franciszek. – To najsławniejszy Argentyńczyk – stwierdził podróżnik.
Marzenia się spełnia
Mateusz Chołody zdradził też ciekawostki z życia mieszkańców. Narodową potrawą są empanadas, czyli pierogi z wołowiną. Napojem – yerba mate, herbata z ostokrzewu. Pije się ją ze specjalnego kubka – matero, który dzieci mogły obejrzeć. Dowiedziały się również, że w Argentynie nie piecze się chleba, a na śniadania przez 365 dni w roku je się słodkie rogaliki i pije kawę.
Podróżnik pokazał wiele pamiątek z „drugiego końca świata” oraz opowiedział o żyjących tam Polakach. Uczniowie mogli też pograć na instrumentach i przymierzyć stroje noszone przez rdzennych mieszkańców Argentyny. Na koniec wszyscy odtańczyli tango.
W podziękowaniu za spotkanie dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik” Robert Mazurek wręczył gościowi pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. – Kiedy byłem dzieckiem, obiecałem sobie, że jak dorosnę, zrobię wszystko, by podróżować. Jeżeli macie takie marzenia, zacznijcie powoli je realizować: czytajcie o krajach, jakie chcielibyście zwiedzić, planujcie podróże, uczcie się języka angielskiego. Marzenia są po to, by je spełniać – zaapelował do najmłodszych Mateusz Chołody.
W 80 minut dookoła Egiptu
Starszych uczniów podróżnik zabrał pod gorące niebo pustyni, między piramidy, grobowce i zapisane hieroglifami papirusy. – Egipt chodził za mną od dzieciństwa za sprawą bajki „Tutenchamon”, filmów „Siedem życzeń” i „Mumia”, gier. Jednak świadomą decyzję, by odwiedzić ten kraj, podjąłem, gdy byłem dorosły. Pewnego dnia wybrałem się do escape roomu w Lublinie, gdzie mieszkam. Zamknięto mnie w pokoju, który nazywa się grobowiec Faraona. Był tak genialnie zrobiony, że chciałem zobaczyć ten prawdziwy. To był mój podróżniczy cel – opowiadał Mateusz Chołody.
Swoją opowieść rozpoczął od przypomnienia, że Egipt jest pięć razy starszy do Polski, trzy razy większy i mieszka tam trzy razy więcej mieszkańców, choć 90% tego kraju stanowi pustynia.
Cuda starożytnego świata
Za pomocą zdjęć, slajdów i barwnych opowieści uczniowie mogli zwiedzić piramidy w Gizie. Były one budowane przez 20 lat przez wysokiej klasy fachowców opłacanych przez Faraona. Podstawą konstrukcji był wapień, ale niektóre elementy wymagały innego budulca: czerwonego granitu. Największa z nich to piramida Cheopsa, jedyny z siedmiu cudów starożytnego świata, który przetrwał do naszych czasów. To tylko niektóre z ciekawostek, jakimi podzielił się podróżnik.
Przybliżył też egipskich władców i dynastie oraz opowiedział o wyjątkowych miejscach i zabytkach, jakie wywarły na nim największe wrażenie. Na tej liście znalazła się m.in. położona w pobliżu Luksoru Dolina Królów, gdzie znajduje się wiele grobowców i świątyń z czasów faraonów. To właśnie tam dokonano jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w historii: odnaleziono grobowiec Tutenchamona. – Jako jedyny w Dolinie Królów nie padł łupem złodziei. Wiele cennych przedmiotów zostało zachowanych w stanie nienaruszonym. Zawierał m.in. złote maski, biżuterię i mumię – opowiadał gość spotkania.
Polski akcent
Młodzież usłyszała też o zasługach polskiego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego, który stal na czele akcji ratowania świątyń Ramzesa II i jego żony Nefertari, które były zagrożone zalaniem po zbudowaniu tamy asuańskiej w Tell Atrib. Kierował też pracami rekonstrukcyjnymi w świątyni kobiety faraona – Hatszepsut. Zabytek został zasypany ułamkami skalnymi i pustynnym piaskiem.
Życie codzienne
Nie zabrakło wizyty w stolicy Egiptu – Kairze. – To miasto, które nigdy nie zasypia. Jest dziesięć razy większe od Warszawy i co trzy minuty rodzi się tam dziecko. Największa dzielnica to tzw. miasto umarłych. Powstało ono na terenie dwóch zabytkowych nekropolii, rozciągających się na prawie 6,5 km. Po trzęsieniu ziemi w 1992 roku zamieszkało tam prawie 2 mln osób. Są tam sklepiki, punkty usługowe, a nawet szkoły – podkreślił Mateusz Chołody.
Uczniowie poznali zasady islamu, który wyznaje 89% Egipcjan. Dowiedzieli się, dlaczego domy w Egipcie nie mają dachów i co najbardziej lubią jeść i pić mieszkańcy tego kraju. Przymierzyli też oryginalne stroje, m.in. galabiję.
– Podróże to moja pasja. Uwielbiam to. A najbardziej kręci mnie natura, czyli wulkany, góry, wodospady – przyznał na koniec gość spotkania, odpowiadając na pytania słuchaczy, dla których lekcja edukacyjna z Mateuszem Chołodym była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy z geografii czy historii, ale także lekcją spontaniczności i inspiracją.
Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosili burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski magazyn „Kontynenty”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy.
Jolanta Krasnowska-Dyńka
Data publikacji: 16 stycznia 2024 r.