Mateusz Chołody

Podróżnik, pasjonat wypraw zagranicznych m.in. do Argentyny i Egiptu.

 

 

 

 

 

Lekcje edukacyjne o Argentynie i Egipcie z podróżnikiem Mateuszem Chołody

W piątek 17 listopada Radzyński Ośrodek Kultury odwiedzi podróżnik Mateusz Chołody, który dla uczniów szkół podstawowych poprowadzi lekcje edukacyjne o Argentynie i Egipcie. Wydarzenie odbędzie się w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

 

 

„Opowieść o Argentynie” zaadresowana jest do uczniów z klas I-III. Podczas niej Mateusz Chołody przybliży najważniejsze informacje dotyczące tego państwa, m.in. położenie geograficzne, historię, klimat, świat roślin i zwierząt, legendy, zabytki oraz kulturę. Opowie też o swoich wrażeniach i przeżyciach z wypraw do Argentyny. Na pewno duże zainteresowanie wzbudzą przywiezione przez podróżnika pamiątki, będą też ciekawe filmiki oraz możliwość zatańczenia z tanga. Początek spotkania o godz. 9.00 w sali widowiskowo-kinowej ROK (ul. Jana Pawła II 4).

„Kraina nad wielkim Nilem” to temat lekcji przeznaczonej dla klas IV-VIII. Tutaj podróżnik przybliży uczniom Egipt od czasów starożytnych po współczesne. W niezwykle barwnej opowieści wykorzysta zdjęcia i filmy wykonane podczas podróży na kontynent afrykański. Będzie też można zobaczyć stroje, ozdoby i dekoracje egipskie. Z pewnością spotkanie z Mateuszem Chołody będzie ciekawą lekcją historii i geografii. Początek o godz. 11.00.
Bilet wstępu na spotkanie wynosi 10 zł od osoby (nauczyciele i opiekunowie grup szkolnych bezpłatnie). Informacje dodatkowe i zapisy przyjmowane są do 13 listopada (poniedziałek) pod nr tel. 606-234-320.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zapraszają Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął magazyn „Kontynenty”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy.

 

Data publikacji: 30.10.2023 r.

 

 

Tango i piramidy... w Radzyniu

O tym, że podróże kształcą i inspirują, przekonali się uczniowie radzyńskich szkół, których na wyprawę do Argentyny i Egiptu zabrał Mateusz Chołody. Była to ciekawa lekcja nie tylko geografii, ale też historii i kulturoznawstwa.

 

 

Wydarzenie odbyło się 17 listopada 2023 roku w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Pierwsza część pn. „Opowieść o Argentynie” zaadresowana była do dzieci z klas I-III. Druga – „Kraina nad wielkim Nilem” – do uczniów klas IV-VIII. Wizyta podróżnika stała się doskonałą okazją do poznania kultur, kuchni, a także tradycji tych krajów. A wszystko w formie ciekawej i pełnej humoru opowieści.

Ojczyzna papieża Franciszka i tanga

– Jako podróżnik lubię wyzwania. Wybrałem Argentynę, bo przebywał tam na misji mój znajomy – o. Łukasz. Ale przede wszystkim chciałem, by było to wyjątkowe miejsce, ponieważ planowaliśmy z żoną podróż poślubną – tak Mateusz Chołody zaczął swoją opowieść o ojczyźnie papieża Franciszka, tanga, a także kraju, w którym piłka nożna jest niemal religią. Przyznał też, że podróż ta była wyjątkowa także z innego powodu: miał zawieźć do Argentyny ważące prawie 24 kg tabernakulum. Misja zakończyła się sukcesem.

Na początku spotkania podróżnik zaprosił najmłodszych do zmierzenia odległości między Krakowem a argentyńską stolicą Buenos Aires. Dzieci dowiedziały się, że miasta te dzieli 12 tys. km, a Argentyna, ósmy co do wielkości kraj na świecie, jest dziewięć razy większa od Polski. Przybliżając historię powstania Argentyny, pasjonat zagranicznych wypraw opowiadał o kolonizacji Ameryki Południowej i pierwszych mieszkańcach – Indianach, którzy nie chcieli podporządkować się hiszpańskiej dominacji. – Kiedy zaczęli przegrywać z Hiszpanami, zaczęli rozgłaszać, że gdzieś na kontynencie znajdują się srebrne góry. Opowiadali to po to, by kolonizatorzy przestali strzelać i walczyć, tylko szli szukać srebra. A ponieważ z języka łacińskiego srebro to argentum, tak powstała nazwa tego kraju. Jednak najpierw była to kolonia hiszpańska. Hiszpanie zakładali tam rodziny, osiedlali się i w pewnym momencie społeczność ta zapragnęła mieć własną ojczyznę. Wreszcie 9 lipca 1816 roku ogłoszono niepodległość Argentyny – przypomniał podróżnik.

Boca es nuestro grito de amor

Opowiadał też o najciekawszych miejscach i zabytkach, jakie zwiedził. A były to: tętniące życiem Buenos Aires; pochodzące z XVII wieku i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruiny jezuickiej misji św. Ignacego; cmentarz Recoleta z zabytkowymi kryptami, gdzie pochowani są wybitni Argentyńczycy; pomnik poległych żołnierzy w wojnie o Falklandy w 1982 roku, w której zginęło m.in. około 100 Polaków; zjawiskowe wodospady Iguazu określane jako argentyński cud natury.

Gość „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zabrał też najmłodszych radzynian do najbardziej kolorowej dzielnicy Buenos Aires. To La Boca, gdzie znajduje się stadion argentyńskiej drużyny Boca Juniors, w którym pierwsze piłkarskie kroki stawiał Diego Maradona. Honorowym członkiem tego sportowego klubu jest papież Franciszek. – To najsławniejszy Argentyńczyk – stwierdził podróżnik.

Marzenia się spełnia

Mateusz Chołody zdradził też ciekawostki z życia mieszkańców. Narodową potrawą są empanadas, czyli pierogi z wołowiną. Napojem – yerba mate, herbata z ostokrzewu. Pije się ją ze specjalnego kubka – matero, który dzieci mogły obejrzeć. Dowiedziały się również, że w Argentynie nie piecze się chleba, a na śniadania przez 365 dni w roku je się słodkie rogaliki i pije kawę.

Podróżnik pokazał wiele pamiątek z „drugiego końca świata” oraz opowiedział o żyjących tam Polakach. Uczniowie mogli też pograć na instrumentach i przymierzyć stroje noszone przez rdzennych mieszkańców Argentyny. Na koniec wszyscy odtańczyli tango.

W podziękowaniu za spotkanie dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik” Robert Mazurek wręczył gościowi pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. – Kiedy byłem dzieckiem, obiecałem sobie, że jak dorosnę, zrobię wszystko, by podróżować. Jeżeli macie takie marzenia, zacznijcie powoli je realizować: czytajcie o krajach, jakie chcielibyście zwiedzić, planujcie podróże, uczcie się języka angielskiego. Marzenia są po to, by je spełniać – zaapelował do najmłodszych Mateusz Chołody.

W 80 minut dookoła Egiptu

Starszych uczniów podróżnik zabrał pod gorące niebo pustyni, między piramidy, grobowce i zapisane hieroglifami papirusy. – Egipt chodził za mną od dzieciństwa za sprawą bajki „Tutenchamon”, filmów „Siedem życzeń” i „Mumia”, gier. Jednak świadomą decyzję, by odwiedzić ten kraj, podjąłem, gdy byłem dorosły. Pewnego dnia wybrałem się do escape roomu w Lublinie, gdzie mieszkam. Zamknięto mnie w pokoju, który nazywa się grobowiec Faraona. Był tak genialnie zrobiony, że chciałem zobaczyć ten prawdziwy. To był mój podróżniczy cel – opowiadał Mateusz Chołody.

Swoją opowieść rozpoczął od przypomnienia, że Egipt jest pięć razy starszy do Polski, trzy razy większy i mieszka tam trzy razy więcej mieszkańców, choć 90% tego kraju stanowi pustynia.

Cuda starożytnego świata

Za pomocą zdjęć, slajdów i barwnych opowieści uczniowie mogli zwiedzić piramidy w Gizie. Były one budowane przez 20 lat przez wysokiej klasy fachowców opłacanych przez Faraona. Podstawą konstrukcji był wapień, ale niektóre elementy wymagały innego budulca: czerwonego granitu. Największa z nich to piramida Cheopsa, jedyny z siedmiu cudów starożytnego świata, który przetrwał do naszych czasów. To tylko niektóre z ciekawostek, jakimi podzielił się podróżnik.

Przybliżył też egipskich władców i dynastie oraz opowiedział o wyjątkowych miejscach i zabytkach, jakie wywarły na nim największe wrażenie. Na tej liście znalazła się m.in. położona w pobliżu Luksoru Dolina Królów, gdzie znajduje się wiele grobowców i świątyń z czasów faraonów. To właśnie tam dokonano jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w historii: odnaleziono grobowiec Tutenchamona. – Jako jedyny w Dolinie Królów nie padł łupem złodziei. Wiele cennych przedmiotów zostało zachowanych w stanie nienaruszonym. Zawierał m.in. złote maski, biżuterię i mumię – opowiadał gość spotkania.

Polski akcent

Młodzież usłyszała też o zasługach polskiego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego, który stal na czele akcji ratowania świątyń Ramzesa II i jego żony Nefertari, które były zagrożone zalaniem po zbudowaniu tamy asuańskiej w Tell Atrib. Kierował też pracami rekonstrukcyjnymi w świątyni kobiety faraona – Hatszepsut. Zabytek został zasypany ułamkami skalnymi i pustynnym piaskiem.
Życie codzienne

Nie zabrakło wizyty w stolicy Egiptu – Kairze. – To miasto, które nigdy nie zasypia. Jest dziesięć razy większe od Warszawy i co trzy minuty rodzi się tam dziecko. Największa dzielnica to tzw. miasto umarłych. Powstało ono na terenie dwóch zabytkowych nekropolii, rozciągających się na prawie 6,5 km. Po trzęsieniu ziemi w 1992 roku zamieszkało tam prawie 2 mln osób. Są tam sklepiki, punkty usługowe, a nawet szkoły – podkreślił Mateusz Chołody.

Uczniowie poznali zasady islamu, który wyznaje 89% Egipcjan. Dowiedzieli się, dlaczego domy w Egipcie nie mają dachów i co najbardziej lubią jeść i pić mieszkańcy tego kraju. Przymierzyli też oryginalne stroje, m.in. galabiję.

– Podróże to moja pasja. Uwielbiam to. A najbardziej kręci mnie natura, czyli wulkany, góry, wodospady – przyznał na koniec gość spotkania, odpowiadając na pytania słuchaczy, dla których lekcja edukacyjna z Mateuszem Chołodym była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy z geografii czy historii, ale także lekcją spontaniczności i inspiracją.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosili burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski magazyn „Kontynenty”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy.

Jolanta Krasnowska-Dyńka

 

Data publikacji: 16 stycznia 2024 r.

 

 

obraz001
obraz002
obraz003
obraz004
obraz005
obraz006
obraz007
obraz008
obraz009
obraz010
obraz011
obraz012
obraz013
obraz014
obraz015
obraz016
obraz017
obraz018
obraz019
obraz020
obraz021
obraz022
obraz023
obraz024
obraz025
obraz026
obraz027
obraz028
obraz029
obraz030
obraz031
obraz032
obraz033
obraz034
obraz035
obraz036
obraz037
obraz038
obraz039
obraz040
obraz041
obraz042
obraz043
obraz045
obraz046
obraz047
obraz048
obraz049
obraz050
obraz051
obraz052
obraz053
obraz054
obraz055
obraz056
obraz057
obraz058
obraz059
obraz060
obraz061
obraz062
obraz063
obraz064
obraz065
obraz068
obraz069
obraz070
obraz071
obraz072
obraz073
obraz074
obraz075
obraz076
obraz077
obraz078
obraz079
obraz080
obraz081
obraz082
obraz083
obraz084
obraz085
obraz086
obraz087
obraz088
obraz089
obraz090
obraz091
obraz092
obraz093
obraz094
obraz095
obraz096
obraz098
obraz100
obraz101
obraz102
obraz103
obraz104
obraz105
obraz106
obraz107
obraz108
obraz109
obraz110
obraz111
obraz112
obraz113
obraz114
obraz115
obraz116
obraz117
obraz118
obraz119
obraz120
obraz121
obraz122
obraz123
obraz124
obraz125
obraz126
obraz127
obraz128
obraz129
obraz130
obraz131
obraz132
obraz134
obraz135
obraz136
obraz137
obraz138
obraz139
obraz140
obraz141
obraz142
obraz143
obraz144
obraz145
obraz146
obraz147
obraz148
obraz149
obraz150
obraz151
obraz152
obraz153
obraz154
obraz155
obraz156
obraz157
obraz158
obraz159
obraz160
obraz161
obraz162
obraz163
obraz164
obraz165
obraz166
obraz167
obraz168
obraz169
obraz170
obraz171
obraz172
obraz173
obraz174
obraz175
obraz176
obraz177
obraz178
obraz179
obraz180
obraz181
obraz182
obraz183
obraz184
obraz185
obraz186
obraz187
obraz188
obraz189
obraz190
obraz191
obraz192
obraz193
obraz194
obraz195
obraz196
obraz197
obraz198
obraz199
obraz200
obraz201
obraz202
obraz203
obraz205
obraz206
obraz207
obraz209
obraz211
obraz212
obraz213
obraz215
obraz216
obraz219
obraz220
obraz221
obraz222
obraz223
obraz224
obraz227
obraz228
obraz230
obraz231
obraz232
obraz233
obraz234
obraz235
obraz236
obraz237
obraz239