Miłka Raulin

Miłka Raulin urodziła się 3 maja 1983 roku w Gdyni. Polska himalaistka i podróżniczka, dziewczyna z sąsiedztwa, która kocha świat, podróże i wyzwania. Mama Jeremiego wierząca, że ze swoich pasji nie trzeba rezygnować, gdy zostaje się rodzicem. Z wykształcenia i zawodu magister inżynier trakcji elektrycznej.

22 maja 2018 roku została najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi (35 lat i 19 dni w dniu zdobycia szczytu Mount Everest) w wersji dziewięcioszczytowej. W 2022 roku została trzecią i najmłodszą Polką, która pomyślnie dokonała trawersu Grenlandii. Na swoim koncie ma również Koronę Gór Polski, którą zdobyła w niespełna tydzień zimą 2023 roku.

Laureatka licznych nagród m.in.: Red Bull, Forbes, Nagroda Magellana, Herbapol, Cosmopolitan, Adrenallinium. Za swój autorski cykl „Ulepieni z pasji” została nominowana do Telekamer 2022 w kategorii produkcja roku. Mówczyni motywacyjna, realizatorka marzeń i autorka książek: „Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi” (2018), „Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest” (2020) oraz „600 kilometrów lodową pustynią” (2023).

 

 

 

 

„Siła Marzeń” z Miłką Raulin w Radzyniu

Gościem 49. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” będzie Miłka Raulin – polska himalaistka i podróżniczka, dziewczyna z sąsiedztwa, która kocha świat, podróże i wyzwania. Wydarzenie odbędzie się w piątek 8 grudnia. O godz. 17.00 odsłoni ona swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników w Radzyniu, a o 18.00 spotka się z mieszkańcami miasta i powiatu w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury (ul. Jana Pawła II 4). Wstęp wolny.

 

 

Tematem spotkania w Radzyniu będzie „Siła Marzeń”. – Miłka Raulin opowie o pasji do gór, podejmowaniu wyzwań i przekraczaniu granic ludzkich możliwości. Spotkanie będzie też inspiracją do niepoddawania się przeciwnościom i twardej walki do końca o to w co wierzymy. W trakcie prelekcji Miłka Raulin zrelacjonuje, jakie trudności musiała pokonać oraz jakie umiejętności nabyła realizując swoje projekty. Podzieli się także ciekawostkami z poszczególnych wypraw – powiedział nam Robert Mazurek, pomysłodawca „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

Na 49. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zapraszają Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął magazyn „Kontynenty”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy.

 

Data publikacji: 27 listopada 2023 r.

 

 

„600 kilometrów lodową pustynią”

Rok wydania: 2023

 

 

Trawers Grenlandii uważany jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych wypraw na świecie. Ryzykowne przejście lodowcem pełnym szczelin, stukilogramowe sanie i biała, tylko pozornie jednolita przestrzeń, z którą obcuje się miesiąc. Miłce Raulin się to udało. Została trzecią i najmłodszą Polką, która pokonała grenlandzką krainę. Przed nią przez blisko 30 lat podobnego wyczynu dokonała jedynie dziesiątka Polaków.

Temperatury sięgające -40℃, wiatry wiejące z prędkością blisko 100 km/h i marsz w burzy śnieżnej, to warunki, którym musiała stawić czoła.

Niestety nie wszystkim uczestnikom międzynarodowej ekspedycji udało się dotrzeć do celu.

„600 kilometrów lodową pustynią” to opowieść kobiety, która walczy z ekstremalną temperaturą, huraganowymi wiatrami i skrajnym wyczerpaniem. Historia o wytrwałości i wyzwaniu, jakie Miłka musiała podjąć, by zmierzyć się z grenlandzkim lądolodem.

Źródło: https://milkaraulin.pl/

 

„Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest”

Rok wydania: 2020

 

 

Everest. Czomolungma. Góra gór. Jest jak magnes. Piękna, intrygująca, dumna i niebezpieczna. Rozpala wyobraźnię niejednego wspinacza - bo któż nie chciałby wejść na Dach Świata? I choć Everest bez wątpienia jest magiczny, stał się też kołem zamachowym potężnego biznesu. Każdego roku wydaje się setki pozwoleń na wejście na szczyt, a ci, którzy pragną zmierzyć się z Czomolungmą, muszą zapłacić za wyprawę niewyobrażalne pieniądze.

„Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest” to książka czasem zabawna, czasem wzruszająca, ale przede wszystkim szczera i wciągająca bez reszty. O tym, jak urzeczywistnić z pozoru nierealne plany, gdy jest się mamą nastolatka i pracuje się na etacie. I o tym, jak przygotować się fizycznie, logistycznie, psychicznie i finansowo do tego, by zmierzyć się z najwyższą, najtrudniejszą i najbardziej kosztowną górą świata. W strefie śmierci bowiem wszystko robi się źle. Źle się oddycha, chodzi, trawi, a ryzyko, ból, tęsknota za bliskimi i przekraczanie granic własnych możliwości to tylko niektóre składniki wysokogórskiej wyprawy. „Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest” to opowieść o wielkiej pasji, podejmowaniu wyzwań, inspirowaniu do spełniania marzeń i niepoddawaniu się przeciwnościom losu. A przede wszystkim o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z dziecięcych pragnień.

Źródło: https://milkaraulin.pl/

 

„Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”

Rok wydania: 2018

 

 

Wszystko zaczęło się w 2011 roku - Miłka Raulin, mając już na koncie zdobyty Mont Blanc, postanowiła wspiąć się na wszystkie najwyższe wierzchołki kontynentów. Tak powstał projekt „Siła marzeń - Korona Ziemi”, który Miłka realizowała konsekwentnie przez siedem lat. 22 maja 2018 roku ukończyła swój plan, gdy stanęła na szczycie Mount Everestu.

Ta książka jest opowieścią o długiej wyprawie po marzenia - wyprawie realizowanej z perspektywy matki pracującej na pełnym etacie. Mówi o tym, jak zaczął się ten „wysokogórski romans” i jak wykonać z powodzeniem szalony projekt, dysponując jedynie dwudziestoma sześcioma dniami urlopu. Pasja do przygód i dalekich wypraw przeplata się w książce z trudnościami życia codziennego. Przeczytacie więc także o górskich kłopotach i lekcjach z nich płynących. O podejmowaniu życiowych decyzji, samotnym macierzyństwie, utracie pracy. O drugiej stronie medalu i rachunku, jaki trzeba zapłacić, podejmując każde wyzwanie.

Przede wszystkim jednak jest to książka o wielkiej sile marzeń - o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych, nie do spełnienia i że zawsze warto mimo przeciwności dążyć do wymarzonego celu!

Źródło: https://milkaraulin.pl/